Erasmus+ projekt: „STRUČNA PRAKSA U NJEMAČKOJ“.
Leipzig, 13.10.2024. – 26.10.2024.
U prvom polugodištu ove školske godine realizirali smo Erasmus + projekt pod nazivom „Stručna praksa u Njemačkoj“.
Petnaest odabranih učenika imalo je priliku steći nove – stručne kompetencije u kampusu Gut Wehlitz blizu Leipziga nakratko se prilagoditi novom načinu života, steći nove običaje i prijatelje te usavršiti engleski i njemački jezik.
Odabrani učenici za ovo poučno iskustvo, izabrani većinom zbog odličnog uspjeha, uzornog vladanja, a i niza drugih izvannastavnih aktivnosti zbog kojih su se istakli među ostalim prijavljenim kandidatima bili su: Daria Lebo, Magdalena Brzović, Mihaela Blinja, Mia Kučina, Fabijan Šimunović, Gabrijela Markotić, Eni Drakulić, Marko Marijanović, Marko Čosić, Julia Kramarić Zubak, Leonarda Anić, Nikolina Babić, Aldiana Kolarević, Anđelko Tretinjak, Matija Gagulić.
Nastavnice koje su bile s učenicima u pratnji su Andrea Jurman, koordinator projekta i Iva Illeš
Nakon razgleda i smještaja u kampusu Gut Wehlitz bilo je potrebno sa mentorima Ivanom i Aranom izraditi plan projekta koji će učenici u suradnji sa svojim mentorima realizirati na kraju prakse. Učenici su sami trebali predložiti građevinu koju će pomoću suvremenih digitalnih tehnologija (CAD, CAM i CNC) predstaviti u obliku makete. Za početak trebali su odabrati jednu osobu koja će izraditi plan poslova koji se trebaju odraditi kako bi se maketa realizirala, zatim je trebala nadzirati sam proces izrade makete, podijeliti ravnomjerno poslove i osigurati da se sve izvodi po planu. Za koordinatora grupe jednoglasno je odabrana učenica Magdalena Brzović.
Ubrzo su dogovorili da će raditi maketu zgrade u kojoj se nalazi restoran smješten u kampusu. Magdalena je izradila plan tko će što koji dan raditi te su krenuli s izradom projekta u kojem je prvi korak bio napraviti arhitektonski snimak građevine. Učenici četvrtih razreda crtali su građevinu u Autocad-u dok su učenici trećih razreda crtali unutarnje elemente. Nakon što su izradili projekt kuće i i sve elemente unutarnjeg uređenja odabrene građevine, krenuli su s drugim korakom izrade makete – printanje uz pomoć 3D printera i CNC stroja i obradom isprintanih elemenata. Dok su učenici Anđelko, Marko Č. i Daria radili na izgledu vanjskog terena, ostatak ekipe je sastavljao dijelove makete kako bi je na kraju locirali na određeno mjesto makete vanjskog terena.
Nakon obavljene prakse mentori, a i njihove profesorice bili su vrlo zadovoljni njihovim trudom i zalaganjem što su i potkrijepili pregrštom divnih komentara. Učenici su zadnji dan praktične nastave uspješno predstavili svoj projekt i dobili zasluženi certifikat.
Osim što su učenici naporno radili, imali su vremena i za zabavu pa su tako u organizaciji svojih nastavnica u pratnji i vodičke posjetili Leibniz.
Posjetili su i Berlin i Dresden
Berlin je s više od 3,6 milijuna stanovnika najveći i glavni grad Njemačke i najveći grad Europske unije. Brandenburška vrata su trijumfalna vrata, simbol njemačkog glavnog grada Berlina.
Dresden je poznat kao grad umjetnosti i kulture. Mnogi su kulturni spomenici obnovljeni nakon 2. svj. rata. Tamo smo imali prilike vidjeti najpoznatiju zgradu opere Semperoper., crkvu Frauenkirche koja je obnovljena tek 2005. jer komunistička vlast nije brinula za obnovu sakralnih objekata uništenih u ratu, zatim katoličku katedralu Hofkirche i dresdenski dvorac iz 15. st. koji je bio sjedište saskih vojvoda, knezova i kraljeva.
Prvi sastanak sudionika
Održali smo prvi sastanka s učenicima odabranim za sudjelovanje na stručnoj praksi u Njemačkoj.