Stručni skup Zajednice graditeljskih škola
Nastavnici naše škole Ivana Gagro i Hrvoje Mostečak sudjelovali su na stručnom skupu Zajednice graditeljskih škola održane u Vinkovcima 24.-26.10.
Održali su predavanje na temu : Zelena gradnja, diseminacija projekta GREENCO i predstavljanje fakultativnog predmeta.
GREENCO – Education for GREEN transformation of COnstruction sector
Naša Škola postala je dio novog Erasmus+ projekta „Education for GREEN transformation of COnstruction sector“ – GREENCO. Projekt financira Europska unija kroz program Erasmus – Alliances for Education and Enterprises te će trajati od 1.9.2023. do 31.8.2026. godine.
Uz našu školu na projketu sudjeluju i Danmarks tekniske universitet (DTU), CELF – Center for erhvervsrettede uddannelser lolland-falster (CELF), Holcim innovation center sas (HIC), SPEGRA za građenje, projektiranje i nadzor nad gradnjom, d.o.o. (SPEGRA), Institut za ispitivanje materijala AD (IMS), ODRAZ – Sustainable Community Development (ODRAZ), Urbanex doo za građevinarstvo (URBANEX), Arup international projects limited (AIPL).
Glavni cilj projekta je implementirati sveobuhvatan skup međusektorskih aktivnosti i suočiti se s neusklađenostima između trenutačnih kurikuluma obrazovanja i tržišne potražnje u vezi s digitalnim i zelenim vještinama u građevinskom sektoru kako bi se ubrzala njegova zelena transformacija. Kroz prilagođene aktivnosti, svaka ciljana skupina zanimanja/obrazovnih razina bit će obučena za svoju aktivnu ulogu kao sukreatori u zelenoj transformaciji građevinskog sektora.
Prvi sastanak projekta održan je u Puli i tom prilikom posjetili su tvrtku Infobip u Vodnjanu.
Popularno-znanstvena predavanja u organizaciji Sveučilišta u Zagrebu Geotehničkog fakulteta
U našoj školi su održana četiri popularno-znanstvena predavanja u organizaciji Sveučilišta u Zagrebu Geotehničkog fakulteta koja su vezana za različite okolišne teme. Cilj predavanja je širenje svijesti i znanja o okolišu te se ukazivanje na multidisciplinarnost ovoga područja.
Zelena tranzicija i dekarbonizacija – predavačica doc.dr.sc. Vlasta Zanki
Zadnjih godina možemo svjedočiti sve češćim klimatskim poremećajima koje uzrokuju ekstremne vremenske nepogode od poplava, jakih vjetrova, tuče, suše, požara kako u svijetu, Europi tako i u Hrvatskoj. Zadnjih desetak godina intenzivno se postavljaju brojna pitanja o tome koliko smo otporni na sve učestalije klimatske promjene i ekstreme, što možemo učiniti kako bi se zaštitili i smanjili naš utjecaj te koliko se moramo mijenjati i prilagođavati. Cilj predavanja je dati neke od odgovora na ova pitanja kroz pregled našeg svakodnevnog utjecaja na emisije stakleničkih plinova te objasniti pojmove dekarbonizacije i zelene tranzicije, prvenstveno kroz primjenu mjera energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, u koju je Republika Hrvatska krenula potpisivanjem Europskog Zelenog plana 2019. godine.
Utjecaj klimatskih promjena na pojavu klizišta – predavač doc.dr.sc. Filip Dodigović
Klimatske promjene su globalni fenomen koji ima sve veći utjecaj na prirodne procese na Zemlji. Jedan od značajnih utjecaja klimatskih promjena na čovječanstvo je povećana učestalost pojave klizišta. U predavanju su objašnjeni osnovni mehanizmi pojave klizišta i kako klimatske promjene mogu doprinijeti njihovu nastanku. Na primjer, povećanje temperatura i povećanje količine oborina mogu destabilizirati tlo, čime se povećava rizik od klizišta. Osim navedenog, porast razine mora i intenziviranje oluja doprinose eroziji obalnih padina što također povećava rizik nastanka od klizišta. Prikazani su primjeri gdje su klimatske promjene već dovele do klizišta, te pregled mogućih mjera koje je moguće poduzeti s ciljem sprečavanja njihova nastanka.
Potresi i okoliš – predavač doc.dr.sc. Davor Stanko
Što su potresi i kako nastaju? Što su seizmički valovi i kako ih bilježimo? Koja je razlika između intenziteta i magnitude? Gdje i koliko često se potresi u Hrvatskoj događaju? Koje su posljedica potresa na okoliš? Mogu li se potresi predvidjeti? Što učiniti u slučaju potresa?
Ima li znanosti u otpadu? – predavačica prof.dr.sc. Aleksandra Anić Vučinić
U današnjem svijetu, gospodarenje otpadom postalo je imperativ. Sustavi gospodarenja otpadom evoluiraju kako bi se otpad pretvorio u resurse koji služe za proizvodnju novih dobara, čime se smanjuje opterećenje na okoliš. Koncept kružnog gospodarstva pomaže nam razumjeti kako otpad može postati dragocjena sirovina.
Kroz različite inicijative, tehnologije i zakonodavne mjere, svijet se sve više okreće prema kružnom gospodarstvu kako bi se smanjili negativni utjecaji otpada i stvorila održiva budućnost. Kroz nekoliko konkretnih primjera učenici su upoznati sa sustavima gospodarenja odabranih vrsta otpada i održivim rješenjima za njihovo gospodarenje i iskorištavanje (biootpad, električni i elektronički otpad, plastični otpad, mikroplastika).