preskoči na sadržaj

Graditeljska tehnička škola

Login
Tražilica
Smjerovi

Korisne informacije

AAI@Edu.Hr - elektronički identitet

 

Kalendar
« Srpanj 2021 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 21. 8. 2012.

Ukupno: 405850
Ovaj mjesec: 1465
Ovaj tjedan: 344
Danas: 2
Projekt "Uređenje školskog parka kao primjera zelene učionice"

U suradnji s I. tehničkom školom Tesla započeli smo projekt "Uređenje školskog parka kao primjera zelene učionice". Danas nas je na početku naše suradnje posjetila profesorica Ružica Lončar s učenicima. 

  

 

Božićni sajam GTŠ-a

Kako nam je bilo na sajmu i što su sve učenici pripremili pogledajte kroz malu fotogaleriju:

 

 

Božićni sajam 2023.

Dragi svi!!!

U petak 22.12.2023. s početkom u 8:30h u predvorju Škole održat ćemo Božićni sajam. Svi učenici pripremaju za vas razne božićne ukrase, fine slastice, tople napitke... koje će prodavati po simboličnoj cijeni. Dođite i kupiti nešto za sebe i svoje bližnje! 

Večer matematike 2023.

Ove godine Večer matematike održala se je 7. prosinca. Učenici su sudjelovali u radionicama bojanja karata, izrade rozeta i prozora sa crkava te izradi matematičkih pahuljica. Bilo je zanimljivo i radno.

 

Kako je bilo na Večeri matematike pogledajte na izložbenom panu u holu škole.

DAN ŠKOLE - 17.11.2023.

U petak 17. studenog naša Škola proslavila je svoj dan. Tom prigodom organizirali smo školski Supertalent na kojem su svoje vještine pokazali učenici naše škole. Tatjana Kirčenkova 2.B na klaviru izvela je skladbu „L’orage“ te nam je otpjevala pjesmu „Steal the show“. Učenice 3.B razreda otpjevale su pjesmu „Mamma mia“, a Toni Obrovac 2.B nam se je predstavio s break danceom. Pobjednikom Supertalenta proglašen je Toni Obrovac.

Uz nastup naših talentiranih učenika u goste su nam došli glumac Miro Čabraja, naš bivši učenik, i glazbenica Stela Rade te su nam se predstavili s interaktivnom predstavom MC show.

Ravnateljica Dinka Džeko nagradila je najbolje učenike po uspjehu i redovitim dolascima na nastavu iz školske godine 2022./2023. 

 

 

Predstavljanje ZARA HOME

U sklopu predavanja vezanih uz profesionalnu orijentaciju, 17. svibnja 2023. g. u kino dvorani škole, učenicima trećih razreda, predstavio se jedan od najpoznatijih brendova za uređenje doma, ZARA HOME koja pripada grupaciji Inditex

 

 

Jedna od prezentatorica bila je i naša bivša učenica Maja Štrkalj koja je detaljno opisala svoj put od naše škole preko fakulteta do sadašnjeg zanimanja voditeljice trgovine u Arena centru te nam prenijela svoje oduševljenje i zadovoljstvo tim poslom.

 

 

                                                           Maja 

Učenici su dobili poziv da se slobodno jave za ljetni posao u brojnim trgovinama Inditexa u Zagrebu.

 

                                              

 

Stručni skup nastavnika u sektoru graditeljstvo, geodezija i arhitektura

U školskoj knjižnici, 11. svibnja 2023. g. održan je stručni skup za nastavnike namijenjen mentorima na državnom natjecanju WSC23.

Teme stručnog skupa bile su:

1. Strukovni kurikulum

2. Zeleni građevinski materijali kao dio kružnog gospodarstva

3. Razvoj sustava kontrole i obrane luka od unosa stranih vrsta

4. Procjene vrijednosti nekretnina

5. Erasmus+ projekt Bridges connect people in Europe

6. Interaktivna uMap karta

7. Zagrebački velesajam - protostruktura Novog Zagreba

 

Stručni skup organizirala je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, a doprinjeli su i naši nastavnici: Ivana Jurić, Hrvoje Mostečak, Nevenka Brajdić Hlobik i Andrea Jurman.

 

Uloga socijalne i emocionalne inteligencije u razvoju mekih vještina

 

U četvrtak 30.3.2023. u školskoj knjižnici nastavnici naše Škole mogli su poslušati zanimljivo predavanje pod naslovom "Uloga socijalne i emocionalne inteligencije u razvoju mekih vještina". Predavanje je održala prof.dr.sc. Željka Kamenov s Filozofskog fakulteta Zagreb. Profesorica Kamenov ukratko nam je osvježila znanje o emocionalnoj i socijalnoj inteligenciji te progovorila o vještinama u odnosima s ljudima. Nastavnici su aktivno sudjelovali u predavanju i vježbi koje je za njih pripremila.

Večer matematike 2022.

U četvrtak 1.prosinca vrijedne profesorice matematike organizirale su u našoj Školi "Večer matematike". Manifestacija je privukla puno učenika 1. i 2. razreda koji su sa zanimanjem rješavali matematički kviz, pokazali odlično znanje matematike, a najuspješniji su i nagrađeni.

 

Dan škole 2022.

U četvrtak 17. studenog 2022. obilježili smo Dan škole. Na taj dan prije točno 140 godina, točnije 1882. godine, započela je nastava u novoosnovanoj Obrtnoj školi nakon što je Kraljevska i zemaljska vlada odobrila njezin plan i program rada. Povod za osnivanje škole tog profila pronalazimo u nedostatku dobrih majstora koji bi obnovili Zagreb nakon jakog potresa iz 1880. godine. Stoga je  umjetnička duša naše Škole profesorica Iva Boršić osmislila kratak performans i vratila nas u davne godine osnutka naše škole.

 

Prisutnima obratila se je ravnateljica profesorica Dinka Džeko s motivacijskim govorom za naše učenike nakon čega je predstavila najbolje učenike u školskoj godini 2021./2022.  Odlukom Nastavničkog vijeće škole učenici koji su prošlu školsku godinu završili s odličnim uspjehom i prosjekom većim od 4,70 te učenici koji su tijekom epidemijske 2021./2022. godine izostali manje od 10 nastavnih sati nagrađeni su simboličnom nagradom.

  

Za kraj priredbe učenica 2.B razreda Magdalena Mrakovčić otpjevala je pjesmu Titanium skupa s profesoricom Boršić, a na saksofonu pratila ih je učenica 1.B razreda Tatjana Kirčenkova.

Na svečano obilježavanje 140. godina naše škole pridružili su nam se i umirovljeni djelatnici škole te smo svi zajedno uživali prisjećajući se lijepih trenutaka njihovog radnog vijeka.

U predvorju kino dvorane uz mentorstvo nastavnice stukovnih predmeta Nevenke Brajdić Hlobik, dip.ing.arh., postavljena je izložba učeničkih radova koju možete pogladati u našoj foto-galeriji.

 

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata. Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

 

Priču o Rudolfu Perešinu pročitajte klikom na Arhigrad.

U školskom časopisu Arhigrad povodom "Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata. Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje" objavili smo priču o Rudolfu Perešinu, hrabrom pilotu koji je branio Hrvatsku.

Oskar znanja 2022.

Naš učenik Tin Jovanović državni prvak u matematici B razine i njegova mentorica Marina Bušić Švarbić prisustvovali su na dodjeli nagrade Oskar znanja. Čestitamo! 

Večer matematike 2021.

 

Učenici Graditeljske tehničke škole i njihovi nastavnici matematike sudjelovali su u Večeri matematike. Zbog epidemiološke situacije bili smo u razredu gdje su učenici radili pub kviz. Sve je bilo na temu matematike, a bilo je zabavno i motivirajuće. Ekipe s najboljim rezultatima su nagrađene.

Više o samom događanju pogledajte u našoj foto-galeriji:

Graditeljska tehnička škola Zagreb - Foto-galerija [admin view] (skole.hr)

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata. Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Ove godine obilježava se 30. godišnjica stradanja Vukovara. U Vukovaru i Škabrnji, ali i diljem naše domovine 18. studenog 2021. godine obilježavamo Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. U skladu s Zakonom o proglašanju Vukovara mjestom posebnog domovinskog pijeteta (Narodne novine, broj 25/2020.), Vukovar je proglašen mjestom posebnog domovinskog pijeteta i ima posebnu važnu ulogu u hrvatskoj povijesti uspostave samostalne, nezavisne, suverene i demokratske države.

Stoga su se i učenici naše škole prisjetili žrtve Vukovara te odali počast svima koji su dali svoj doprinos za uspostavu i očuvanje Republike Hrvatske kao samostalne, nezavisne, suverene i demokratske države.

 

Ožiljci

Još je jedna kap kiše pala

Iznad hrabrog grada Vukovara,

Ove zore sjetnog dana

Bolna li je ratna rana stara.

 

Gorka pjesma svira

I vrišti iz usta pakla

Otvorena je zemlja

I sunce je od stakla.

 

Stotine šrapnela blješću u mraku

Svaki grom koji lomi se po zraku

Žute čizme pune krvi i blata

Branile su dom do zadnjeg sata.

 

Kakva li samo divlja vatra

Uzima dušu junačkoga svata

Pošalje u bitku heroja

Da ga više ne vrati iz rata.

 

Vojniče nestali,

Kada bih barem znati mogao

Koje su boje latice cvijeta

Što ga spusti golubica bijela

Na tvoje posljednje mjesto

S ovoga svijeta...

Vito Šarić

 

Prezentacije "Sjećanje na Vukovar" , "Bitka za Vukovar", "Vukovar - prije i poslije rata".

Maketa grada Vukovara, izradili učenici 1.D razreda.

Maketu možete pogledati u školskoj knjižnici od srijede 17.11.2021.

Poslušajte i pogledajte video uradak učenika 1.C razreda  "Gospodine ganerale".

Dan škole 2021.

17. studenog obilježavamo Dan škole. 

 17. studenog 1882. godine Kraljevska zemaljska vlada odobrila je plan i program rada te je započela nastava u novoosnovanoj Obrtnoj školi. Kako se je od te davne 1882. godine da danas razvijala naša Škola pogledajte na linku:

Powtoon - Škola kroz vrijeme

A kako danas izgleda biti dio naše Škole pogledajte na linku:

Powtoon - Gtš - Naša škola

Suradnja s Građevinskim fakultetom - projekt iGRA

U srijedu 2.lipnja 2021. ugostili smo profesore i studente Građevinskog fakulteta. Učenici 3.A, 3.C i 3.D razreda sudjelovali su u natjecanju iGRA koju su osmislili studenti s ciljem popularizacije građevinske struke mađu mladima. Kroz nekoliko zabavnih i edukativnih aktivnosti učenici su se zabavili, naučili nešto novo, a najbolje ekipe su i nagrađene.

 

 

 

Odbojka maturantice : profesorice 2021.

U petak 21. svibnja 2021. godine u školskoj dvorani održana je već tradicionalna odbojkaška utakmica. Snage su kao i svake godine odmjerile maturantice naše škole protiv profesorica. Ove godine pobjedu su odnijele maturantice koje su razultatom 2:1 u setovima pobijedile ekipu profesorica.

Čestitamo maturanticama na pobijedi!!!

 

Noć muzeja 2021.

Projekt: Digitalna noć muzeja

Predmet: Praktikum

Razredi: 1.E, 2.E, 3.C s mentoricom Ivanom Gagro, dipl. ing.arh.

Opis: Učenici su dobili zadatak posjetiti Digitalnu noć muzeja 29.1.2021.

S obzirom da smo u tom periodu bili u online nastavi, svi učenici su se mogli uključiti u program uz organizaciju slobodnog vremena.Zadatak je bio istražiti muzeje po osobnom interesu i njihov program na sam dan. Nakon odabira muzeja, prisustvovati digitalnim putem muzeju te napraviti kratke prikaze izložbe. Na sat praktikuma učenici su trebali donijeti referat sa tekstom i slikama te im je nastavnica Ivana Gagro pojasnila program CANVA. Riječ je o besplatnom digitalnom alatu za izradu infografika, letaka, brošura,… Nakon predstavljanja alata, svi su učenici dobili uputu, koristeći materijale koje su trebali predati prije početka sata, napraviti infografiku sa predloškom po izboru. 

Dan ružičastih majica 2021.

U srijedu 24.2.2021. godine obilježili smo u našoj školi Dan ružičastih majica.

Dan ružičastih majica (engl. Pink Shirts Day), također poznat i kao Dan borbe protiv vršnjačkog zlostavljanja (engl. Anti-Bullying Day) je dan posvećen promociji borbu protiv vršnjačkog zlostavljanja koji se obilježava širom svijeta. Ime je dobio po inicijativi koju je 2007. pokrenula grupa aktivista u gradu Berwick u kanadskoj provinciji Nova Škotska nakon što je Chuck McNeill, učenik lokalne škole, zlostavljan od svojih kolega zato što je u školu došao odjeven u ružičastoj majici. Aktivisti su kupili 50 ružičastih majica i distribuirali ih njihovim vršnjacima.

Učenici 3.a i 1.d razreda pod vodstvom nastavnica Ive Juričić i Nevenke Brajdić Hlobik napravili su prigodni pano.

Večer matematike 2020.

 

Ovogodišnji zadatak za sve učenike GTŠ-a je: Osmislite i dizajnirajte križaljku s matematičkim pojmovima ili matematičkim zadacima. Može biti napravljena u klasičnom ili digitalnom obliku. Križaljku s rješenjima predati svom profesoru matematike do četvrtka 3.12.2020.

Zadatak će biti vrednovan po rubrici koju možete naći na Teamsu.

 

 

Izrada ukrasa za bor - anđeli

GOO PROJEKT – Izrada ukrasa za bor – ANĐELI

I ove godine smo unatoč štrajku uspjeli izraditi ukrase za naš školski bor i oplemeniti školski prostor!

Ideja – izraditi ukrase za bor u vidu ANĐELA korištenjem starog papira od prošlogodišnjih učeničkih projekata i referata iz predmeta graditeljske struke koji osim recikliranja imaju i dublji smisao!

CILJEVI:

  • Očuvanje okoliša –korištenje starog papira
  • Razvijanje praktičnog rada „rukama“
  • Razvijanje kreativnosti
  • Osmišljeno druženje izvan nastave

Sudjelovali učenici 3.d, 4.a, 4.b, 4.c i 4.d razreda

Radionice (u raznim postavama) održane:

  • 19.11.2019.         11 – 14 h
  • 20.11.2019.        12 – 15 h
  • 21.11.2019.         11 – 13 h
  • 22.11.2019.        09 – 12 h
  • 02.12.2019.        09 – 12 h

Zahvaljujem svim učenicima na sudjelovanju!

Sudjelovali učenici:

3.d - Bartol Blažanović, Cacan Erika, Ružyckyj Marija, Paulić Stella,

         David Lončarić, Benjamin Mešić, Anto Klarić, Matea Poredski,

         Erik Gedžić, Ana Prpić

4.a - Ante Pavković, Jakov Rak, Mihaela Lustig, Darijo Andrijević,

  Kristina Bilandžija, Antonio Ćosić 

4.b – Marija Šimić, Tara Berend, Josipa Puškarić, Ena Cvitković,

Ana Pedišić, Laura Šaronja

4.c – Dora Veček

4.d – Tena Stunić, Matej Šaronja

 

Svim učenicima i djelatnicima naše škole,

naši ANĐELI nose obilje BLAGOSLOVA tijekom nastupajućih blagdana te u novoj godini!

 

Voditeljica: Mara Korać, dipl. ing. građ.

 

U foto-galeriji pogledajte slike s radionica, naš okićeni bor te nekoliko

pojedinačnih ANĐELA!

Školski projekt Rotor Remetinec

ŠKOLSKI  PROJEKT

ROTOR REMETINEC –REKONSTRUKCIJA

 

PRATILI SMO FAZE GRAĐENJA

Surađivali s projektantom IGH - nabavljali projektnu dokumentaciju

Surađivali  s izvođačem KAMGRAD-višekratno kontaktirali voditelja Vjekoslava Pernara za dozvolu i organizaciju obilaska gradilišta

Nabavljali zaštitne radne cipele (zaštita na radu se vrlo ozbiljno primjenjuje na gradilištu)

Obilazili gradilište u više navrata u pratnji i svesrdnoj pomoći ing. Mihaela Barkovića, fotografirali radove i skupljali informacije

Prezentirali u razredima kao i izradili ovu prezentaciju za ostale učenike i nastavnike

Kroz sve navedeno puno smo koristi polučili za naš budući stručni razvoj, posebno u komunikaciji s raznim sudionicima procesa građenja

 

Sudjelovali učenici 4. razreda – smjer građevinski tehničar

Voditelji: Bruno Kovačić i Ivan Mandić 4. e

Mentor: Mara Korać, dipl.ing.građ.

 

NASTAVAK SLIJEDI IDUĆE ŠKOLSKE GODINE – ZAINTERESIRANI UČENICI PRIJAVITE SE!

 

Izrada klupa od paleta

GOO PROJEKT

IZRADA KLUPA OD PALETA

 

  • ZAŠTITA OKOLIŠA

- reciklaža paleta sa školskog otpada

- korištenje  ostataka boja iz školske radionice

  • POTICANJE I RAZVIJANJE PRAKTIČNOG RADA RUKAMA
  • PRAĆENJE PROCESA IZRADE OD IDEJE DO REALIZACIJE
  • RAZVIJANJE ODGOVORNOSTI I RADA ZA OPĆE DOBRO
  • KVALITETNO DRUŽENJE U SLOBODNO VRIJEME

NAMJENA – klupe za učenike ispred kabineta 002 u prizemlju

 

NAŠI MATURANTI VOLE SVOJU ŠKOLU !

Učenici se prijavili tijekom nastavne godine no zbog mnoštva obveza maturanata nismo imali mogućnosti realizirati projekt, tako da su radionice organizirane nakon završetka nastave i „ludog dana“ 24.05. i 27. 05.2019.

Gotovo svi prijavljeni učenici se odazvali što me oduševilo obzirom da više nema mogućnosti za ikakve benefite u vidu ocjena te vrlo ozbiljno radili.

Pokazali da su zreli, odgovorni i čestiti što jenama nastavnicima potvrda da smo odradili „dobar posao“!

STOGA SVIMA

VELIKA POHVALA i HVALA!

 

Sudjelovali učenici:

 

4.a Bilobrk      Petra                 4.b   Bošnjak     Mihael

        Dominović Toni                           Cingara      Sara

        Poljančić   Hana                          Ivanković Špacir Petra

        Topolko     Sonja                         Kljajić       Lucija                                                                           Miletić      Anamarija

4.e  Bošnjak     Filip                           Stanec      Lana

        Bratić       Antonio                      Škoc         Antonia

        Jantol       Paula                          Živičnjak   Martin

        Kovačić     Bruno                                         

        Mandić      Ivan                  4.d   Pranjković Andrea

 

Voditeljica: Mara Korać, dipl. ing. građ.

 

Više fotografija pogledajte ovdje.

Dvije crte plavo

Dvije crte plavo predstava je koja govori o maloljetničkoj trudnoći, a učenici I.A i II. B sa svojim razrednicama pogledali su ju u srijedu 13. veljače 2019.g. u 19 sati u zagrebačkom Teatru Exit.

 

Dvije crte plavo je predstava koju bi trebali pogledati svi srednjoškolci, a evo i zašto:

 

Prošle godine u Hrvatskoj su 987 tinejđerice postale majke, a 157 ih se odlučilo za prekid trudnoće.

Ovom predstavom cilj je podizanje svijesti o odgovornom spolnom ponašanju pa je nakon izvedbe predstave, upravo o toj temi, s publikom razgovarala psihologinja iz Udruge roditelja „Korak po korak“ iza koje je dugogodišnje iskustvo rada na prevenciji rizičnog spolnog ponašanja mladih te pružanja pomoći maloljetnim i mladim roditeljima..

 

Prema posljednjim podacima, prosječna dob u kojoj djevojčice u Hrvatskoj stupaju u spolne odnose je 17 godina, a dječaci to čine sa 16 godina. Prošle godine 987 tinejđerice postale su majke, a 157ih se odlučilo prekinuti trudnoći, a važan je podatak da više od 90 posto svih tih djevojaka nije željelo ili planiralo trudnoću.

 

Baš zato, predstava Dvije crte plavo nastala je da bi se podigla svijest mladih o važnosti i nužnosti odgovornog spolnog ponašanja u prevenciji maloljetničkih trudnoća.

Priča prati tinejđericu Vitu koja saznaje da je trudna i nalazi se pred važnom odlukom koja će joj zauvijek promijeniti život. Vitu igra mlada glumica Sara Moser koja u svojem emotivnom nastupu snažno prikazuje niz strahova s kojima se suočavaju mladi koji se nađu u sličnoj situaciji.

Predstava je nastala u koprodukciji Teatra Puna kuća, Teatra Exit i Gradskog kazališta Sisak po motivima iz istoimenog romana autorice Rosie Kugli.

 

Partneri su projekta Udruga roditelja „Korak po korak“, Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade te Lelo Hex, a sufinanciraju ga Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Gradski ured za kulturu grada Zagreba i Grad Sisak. Režiju i dramaturgiju potpisuje Frana Marija Vranković, glume Sara Moser i Svetlana Patafta, autor je glazbe Lazar Novkov, dok je kostime izradila Anamarija Filipović Srhoj.

 

Na učenike je predstava ostavila odličan dojam i svima ju preporučujemo.

 

izvještaj:NBH

BOŽIĆNI SAJAM

      bOŽni SaJaM

 

U petak, 21. prosinca 2018.g. u predvorju škole od 9.45 do 13 sati organiziramo božićni sajam.

 

 

Svaki razred imat će svoj "štand" na kojem će se prezentirati: ponudit će kolače, čestitke, sitnice koje ne koriste, a nekome mogu dobro doći, ukrase koje su sami izradili i sl.; uređenje "štanda" također je dio ponude.

 

 

Na zadnji dan nastave dođimo i svi primjereno odjeveni. 

 

 

Stoga, zasučimo rukave i smislimo najprimamljiviju ponudu:

Veselimo se druženju i pozivamo sve ljude dobre volje da nas posjete.

Coflek bor

GOO PROJEKT: COFLEK bor

  • Očuvanje okoliša –korištenje ostataka vune
  • Razvijanje praktičnog rada „rukama“
  • Očuvanje tradicijskih vještina
  • Razvijanje kreativnosti
  • Osmišljeno druženje izvan nastave

Sudjelovali učenici 2.d, 4.a, 4.b, 4.d, 4.e razreda

Radionice (u raznim postavama) održane:

  • 20.11.2018.       13 – 16 h
  • 23.11.2018.       14 – 17 h
  • 26.11.2018.       17 – 20 h
  • 28.11.2018.       14 – 19 h

Zahvaljujem svim učenicima na sudjelovanju!

Sudjelovali učenici:

2.d - Babić Marin, Cacan Erika, Ružyckyj Marija, Paulić Stella

4.a  - Topolko Sonja, Poljančić Hana, Dragojević Leonarda,

    Dominović Toni

4.b - Kljajić Lucija, Škoc Antonia, Tokić Jakov, Bošnjak Mihael,

  Čubrić Luka, Ivanković Špacir Petra, Vrančić Patrick,

  Rendulić Helena, Kapović Šamanović Paolo, Cingara Sara,   

  Ćosić Pamela

4.d - Ivandić Mihaela, Sabljak Patricia, Jambrač Petra,

    Mataković Šafarić Paula

4.e - Fenrich Ira, Jantol Paula, Valjak Antonija, Brnić Katarina,

    Kulić Izabela

Voditeljica: Mara Korać, dipl.ing.građ.

 

Malo atmosfere s radionica!

 

Naš coflek bor!

 

Više fotografija pogledajte ovdje.

"VEČER MATEMATIKE" 2018.

Večer matematike 2018.

Izložbom fotografija  učenika prvih razreda na temu “Moj matematički pogled” pridružili smo se ovogodišnjoj manifestaciji “Večer matematike”

Evo kako je to izgledalo

Izložba je bila natjecateljskog karaktera tako da su posjetitelji birali tri najbolja rada koji su bili numerirani bez imena autora.

Nagrađeni radovi:

1. nagrada   IVANA TOPIĆ 1.a

2. nagrada  MARIJAN BOŽIČEVIĆ 1.b

3. nagrada  KORINA HOJSKI  1.b

Projekt su organizirale i vodile profesorice Dragica Tomazetić i Blaženka Žigolić.

Posjet Studiju dizajna Arhitektonskog fakulteta

POSJET STUDIJU DIZAJNA ARHITEKTONSKOG FAKULTETA

U petak, 23. studenoga 2018. g. posjetili smo Studij dizajna Arhitektonskog fakulteta u Frankopanskoj 12. Bilo nas je četrdesetak, osim maturanata i neke trećaše zanimao je taj interfakultetski i interdisciplinaran studij. Programi koje studij nudi su industrijski dizajn i dizajn vizualnih komunikacija na preddiplomskom i diplomskom studiju.

Ljubazni profesori i studenti upoznali su nas s uvjetima za upis, proveli kroz nove prostore i prigodnu izložbu studentskih radova. Mogli smo razgledati prezentacijske mape koje su zadovoljile prvi selekcijski krug ranijih godina te testove provjere znanja, vještina i sposobnosti.

Na kraju smo dobili i simpatičan dar: bilježnicu koju smo sami sastavili u kojoj su male "pripreme" za prijemni.

Informacije o prijemnom: Studij dizajna

Primjer zadatka s prijemnog ispita: Osmisli osobnog robota

Izvještaj: NBH

Dani Orisa 2018

 

Dani Orisa međunarodni je arhitektonski simpozij koji organiziraju časopis Oris i Oris Kuća arhitekture. Dvodnevno događanje, koje se održava od 2001. godine, predstavlja najznačajnija imena svjetske arhitektonske i kulturne scene, a svake godine okuplja više od 2000 posjetitelja iz Hrvatske, okolnih zemalja, pa i šire.

Ovogodišnji Dani Orisa održani su u Zagrebu 13. i 14. listopada 2018., u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog.

Na predavanjima su bili nastavnici struke (arhitekti) i dvadesetak učenika.

 

Na ovogodišnjim Danima Orisa svoja su predavanja održatli arhitekti i dizajneri:

Rok Žnidaršič (Slovenija), arhitekt i docent na Fakultetu za arhitekturu u Ljubljani te dobitnik dvije najznačajnije slovenske, Plečnikove nagrade;


Davor Mateković (Hrvatska), dobitnik nagrade Drago Galić (Udruženja hrvatskih arhitekata) za stambenu arhitekturu te nagrade časopisa The Plan;

Dječji vrtić i osnovna škola, Vrbani, Zagreb filmić

 

Hiža, Kumrovec  filmić

 

Kamena kuća, Lukovo Šugarje  filmić

 

Kompleks Strojarska, Zagreb       filmic

 

Issa Megaron, Vis     filmić

 

MORH Hotel, Ilica, Zagreb


Patrik Schumacher (Velika Britanija), direktor Zaha Hadid Architects ureda, dobitnik Stirling nagrade;

 

Zaha Hadid architects: MORPHEUS HOTEL, Macao; interijer

 


Beals – Lyon Architects – Alejandro Beals i Loreto Lyon (Čile), dobitnici nagrade za mlade arhitekte 2015 Young Architects Program (YAP) Constructo in Chile, koju provodi MoMA;


Balkrishna Doshi (Indija), arhitekt, urbanist i edukator, prvi Indijac dobitnik Pritzkerove nagrade;


Atelijer Bow-Wow – Yoshiharu Tsukamoto, Momoyo Kaijima, Yoichi Tamai (Japan), poznati po arhitektonskom ali i istraživačkom radu;


NL Architects – Pieter Bannenberg, Walter van Dijk, Kamiel Klaasse (Nizozemska), dobitnici Mies van der Rohe nagrade za 2017. godinu;

Kleiburg, EU Mies Award 2017 Winner: filmić

 


Deyan Sudjic (Velika Britanija), publicist i teoretičar arhitekture i dizajna, ravnatelj Muzeja dizajna u Londonu.

 

 

Izvještaj: NBH
 

Stručno usavršavanje nastavnika struke

                       U našoj školi održano je u petak, 7. rujna 2018.g.

Međužupanijsko stručno vijeće za područje graditeljstva

                       namijenjeno nastavnicima struke iz 12 županija.

Skup je počeo u 10.00 sati i trajao je do 15.00 sati, organizatori su: Lana Lipošinović, dipl. ing. arh. i Boris Behaim, dipl. ing. građ.  

 

                                                 Teme i predavači:

1. Urbanizam nasljeđa- urbanistički i prostorni model oživljavanja i unapjeđenja kulturno nasljeđa/ HERU; akademik Mladen Obad Šćitaroci

 

 

2. Centar za dizajn PROMO 21 u Karlovcu; Irena Jurin, dipl. ing. arh., Adria-projekt i investitor Dalibor Dakić

 

 

3. Rekonstrukcija zagrebačkog rotora; Nataša Mujčić, dipl. ing. građ., IGH, Zagreb

 

filmić o rotoru pogledajte OVDJE

 

Priloženi dokumenti:
08.karlovac Page 1.jpg

Suradnja na projektu THINK FREEDOM umjetnice Edine Selesković

Društvo arhitekata Zagreba ( DAZ) ponovo nas je pozvalo na suradnju.

Umjetnica Edina Selesković u okviru svog projekta Think Freedom postavlja instalaciju u dvorištu atrija Klovićevih dvora krajem lipnja 2018.g.

Mlade osobe iz raznih gradova i zemalja umjetnica je uključila tako da u razgovoru s njima saznaje što za njih znače umjetnost i sloboda te kakva je njihova vizija budućnosti.

Mladi svoje poruke stavljaju na metalne skulpture koje se potim podižu u zrak stvarajući sjene, a pomicanje proizvodi i zvuk.

Grupa učenika drugih i trećih razreda s radoznalošću i veseljem odazvala se pozivu te u četvrtak, 25. svibnja 2018.g. u prostorima DAZ-a, pozorno poslušala izlaganje umjetnice.

Edina Selesković ispričala nam je svoj životni put: od Tuzle u Bosni i Hercegovini u kojoj se rodila i provela djetinjstvo i ranu mladost, preko New Yorka u kojem je studirala i radila do Sarajeva i Bosne i Hercegovine u koje se vratila zbog ljubavi. Danas radi na relaciji Bosna i Herzegovina - New York- cijeli svijet.

Zbog cenzure koju je doživjela u Sarajevu odlučila je postavljati instalaciju metalnih ptica na kojima su ispisane poruke mira, slobode i lijepe budućnosti koje pišu mladi ljudi diljem svijeta.

Naši učenici prionuli su poslu i pisali svoje poruke.

Suradnja se nastavlja i dalje te ćemo predložiti način postavljanja sajli koje će nositi tisuće savijenih metalnih pločica s natpisima koje simboliziraju golubove mira.

 

Izvještaj: NBH

Odbojkaška utakmica

Povodom završetka nastavne godine i srednjoškolskog obrazovanja učenice 4. razreda i ove su godine odigrale odbojkašku utakmicu protiv profesorica. Uz odličnu zabavu u neizvjesnoj borbi pobjedu su odnijele profesorice.

Ekipa profesorica

Ekipa maturantica

Dojdi osmaš 2018.

                                                    

                                           Slikovni rezultat za dojdi osmaš 2018

 

I ove godine predstavili smo školu na manifestaciji Dojdi osmaš, Zagreb te zove!

Na početku i nije bilo gužve:

Odlučili smo pokazati što znamo:

Pa su nam se mlade snage i pridružile:

Zabavljali smo se i na susjednim štandovima:

 

Naaaavaaaliiiiii naaarodeeee:

 

Pomagali su i profesori:

Bilo je zabavno i dali smo sve od sebe da dostojno predstavimo školu učenicima i roditeljima.

Vidimo se dogodine :)

 

Izvještaj: Nevenka Brajdić Hlobik

 

Posjet Laboratoriju za materijale Tehničkog veleučilišta u Zagrebu

Učenici trećih razreda pod vodstvom svojih nastavnika posjetili su Laboratorij za materijale Tehničkog veleučilišta u Zagrebu.

Voditeljica Laboratorija za materijale mr.sc. Donka Wurth dipl.ing.građ. održala je zanimljivo predavanje na temu „Ponašanje građevinskih materijala u različitim stanjima“.

Učenici su imali priliku proširiti svoje znanje o vrstama, sastavu, ispitivanjima i kvaliteti betona.

 

Odlučili smo razgledati novoopremljeni građevinski laboratorij za materijale kojeg studenti Tehničkog veleučilišta u Zagrebu imaju na raspolaganju od svibnja 2016.

U Laboratoriju za materijale studenti kroz laboratorijske vježbe sami mjere fizikalna i mehanička svojstva građevinskih materijala, odnosno ispituju gustoću, čvrstoću te ostala svojstva materijala.

Posebno nas je zainteresirao dio predavanja o projektiranju i ispitivanju samozbijajućeg betona. 

Posjet Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu

 

Dan Arhitektonskog fakulteta obilježen 17. travnja

U 99. godini obrazovanja arhitekata, Arhitektonski fakultet slavi Dan fakulteta o obljetnici imenovanja prvog profesora arhitektonskog odjela Tehničke škole, Martina Pilara, u travnju 1919. Obilježavanje dana fakulteta započelo je svečanom sjednicom Fakultetskog vijeća, izložbom Rektorovih nagrada u ulaznom hallu, a završilo javnim predstavljanjem studija arhitekture za zainteresirane srednjoškolce koje se održalo u velikoj predavaonici u prizemlju s početkom u 18 h.

Grupa zainteresiranih učenika posjetila je Arhitektonski fakultet, poslušala izlaganje dvoje studenata te razgledala prostor fakulteta i izložbu radova studenata nagrađenih rektorovom nagradom.

Među izloženim radovim pronašli smo i projekt našeg bivšeg učenika Roberta Barbira :)( maturirao školske godine 2010./ 2011.).

 

Korisni linkovi:

 

O Arhitektonskom fakultetu

Facebook

izvještaj: N. Brajdić Hlobik

Dan medijske pismenosti

Pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja od 19. do 21. travnja Agencija za elektroničke medije i UNICEF organiziraju Dane medijske pismenosti, tijekom kojih će se održati niz aktivnosti s ciljem edukacije i informiranja djece, roditelja, nastavnika i odgajatelja o važnosti medijske pismenosti.

17.4.2018. posjetili smo Media Tower u Zagrebu te razgledali radijske postaje koje se u njemu nalaze. Naučili smo puno toga i imali prilike sve to vidjeti iz blizine i probati sami. Uz malu pomoć snimili smo svoj intervju. Bilo je zanimljvo i poučno.

Posjetili smo također i Antenu Zagreb, te druge radijske postaje (Narodni, Enter...). Imali smo priliku pogledati uživo koncert Psihomodo popa, saznali smo kako izgledaju pripreme za npr. live stream,kako sakupljaju informacije,itd. Na kraju smo mogli sami probati kako je to biti voditelj. Ova terenska nastava bila je dosta poučna i zanimljiva, nadam se da cemo imati još ovakvih terenskih nastava.

 

 

Predavanje Obnova tradicijske kulturne baštine

  

U ponedjeljak 19.2.2018. u školskoj kino dvorani Graditeljske tehničke škole održano je predavanje Obnova tradicijske kulturne baštine. Povodom Godine Europske kulturne baštine gospođa Ana Mlinar, profesorica etnologije i više stručna savjetnica konzervatorica za zaštitu etnološke baštine u Konzervatorskom odjelu u Zagrebu, predstavila nam je nekolicinu radova na obnovi tradicijskih kuća. Nakon predavanja učenici i nastavnici imali su priliku u školskoj knjižnici pogledati makete gospodina Stjepana Mihanovića. Gospodin Mihanović je veliki ljubitelj kulturne baštine i u želji da potakne njezino očuvanje izradio je desetak modela sakralnih i stambenih građevina. Sve makete izrađuje u mjerilu 1:25.

 

 

 

Više fotografija pogledajte u foto galeriji...

Radionica dekoracije od geotekstila

 

 

Dana 22.11.2017. u školskoj je knjižnici održana kreativna radionica na kojoj je četrdesetak učenika 4.E, 3.D, 2.A, i 2.C razreda od geotekstila, građevinskog materijala koji služi za stabilizaciju tla, drenažu, razdvajanje materijala različitih granulacija, izrađivalo nakit za božićnu jelku. Na geotekstil smo pomoću prethodno napravljenih šablona  iscrtali različite prigodne oblike: kuglice, zvončiće, anđeli i sl., izrezali ih i na njih lijepili šarene kristaliće. 

 

Građevinskom smo materijalu dali jednu novu i neobičnu namjenu – okitili smo božićnu jelku i ukrasili prostor škole.

Voditeljica radionice: Marina Cindori Kovačević

VEČER MATEMATIKE 2017.

Hrvatsko matematičko društvo i ove godine je organiziralo "Večer matematike". Kao i prošle godine priključili smo se s "Matematičkim kvizom" koje su vodile i organizirale profesorice Blaženka Žigolić i Marina Bušić Švarbić, uz pomoć profesora Vlade Štulhofera i učenika.

I radionicom "Fleksagoni?" koje je vodila i organizirala profesorica Dragica Tomazetić.

Događanja su popračena i prigodnom izložbom profesorica Blaženke Žigolić i Dragice Tomazetić.

 

Više fotografija s "Večeri matematike" možete pogledati u foto galeriji...

SMOTRA SVEUČILIŠTA

U prostorima zagrebačkog Studentskog centra od 23. do 25. studenoga održana je 22. Smotra sveučilišta, tradicionalna manifestacija koja pruža informacije maturantima i ostalim zainteresiranim o mogućnostima studiranja.

Predstavljeno je 605 studijskih programa.

Vodič za buduće studente Sveučilišta akademske godine 2018./2019. možete pogledati ovdje: VODIČ

Razredni odjel 4.C s razrednicom posjetio je Smotru; razgledavali smo štandove, razgovarali sa studentima, skupljali materijale s informacijama, gledali atraktivno otvorenje: 

    

 

„Željeli bismo da se duh dinamičnosti, relevantnosti i mladosti ne vidi samo kada se održava smotra, nego i u svim studijskim programima, na fakultetima i visokim školama, a da se duh suradnje prenese na suradnju s poslodavcima, roditeljima i svim dionicima koji su važni u akademskom obrazovanju", rekla je ministrica znanosti i obrazovanja i izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske Blaženka Divjak.

Divjak je rekla kako su svi svjesni da još nismo iskoristili sve potencijale našeg visokog obrazovanja, u vrijeme kada ono treba konkurirati u širem prostoru, Europskoj uniji, u kojoj hrvatski studenti pod jednakim uvjetima kao i drugi mogu upisati bilo koji fakultet.

„Da bi bila naša sveučilišta konkurentna prije svega trebamo relevantne studijske programe, ne samo akademski, nego za razvoj gospodarstvo i društva, važno je i pružiti svima jednake prilike za studiranje bez obzira na socijalni status i njegovati izvrsnost", ustvrdila je.

Što se tiče jednakih mogućnosti studiranja udvostručen je broj stipendija za studente koji dolaze iz nižih socioekonomskih uvjeta, njih deset tisuća stipendija, a i sveučilišta dodjeljuju tisuću stipendija za izvrsnost", podsjetila je Divjak.

 

Rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras smatra kako je smotra prešla granice Zagreba jer svake godine na nju dolaze deseci tisuća mladih iz cijele Hrvatske.

„Kao sveučilište želimo da svi kandidati dobiju punu informaciju na temelju koje će izabrati svoj životni put i izaberu smjerove prema svojim sposobnostima", istaknuo je.

Naša je misija osigurati da znanost raste, da se studenti vesele životu, zajednički idu naprijed i nauče kritički razmišljati svojom glavom kako bi doprinijeli boljitku svoje zemlje", dodao je Boras.

 

 

POSJET STUDIJU DIZAJNA ARHITEKTONSKOG FAKULTETA

U petak, 24. studenoga 2017. g. grupa zainteresiranih učenika posjetila je Studij dizajna Arhitektonskog fakulteta.

Ljubazni profesori i studenti upoznali su nas s fakultetom, proveli kroz odjele te pokazali ogledne mape za pristup prijemnom ispitu.

 

 

Također su nas pozvali da ih posjetimo bilo kada i riješimo eventualne nedoumice oko samoga studija ili prijemnog ispita koji nam je trenutno najaktualniji.

Na kraju smo dobili i simpatičan dar: bilježnicu koju smo sami sastavili i u kojoj su male " pripreme" za prijemni.

Informacije o prijemnom: Studij dizajna

Primjer zadatka s prijemnog ispita: Osmisli osobnog robota

 

Izvješće: Nevenka Brajdić Hlobik

 

DAN ŠKOLE 2017.

U petak 17.11.2017. obilježili smo Dan škole. Tom prigodom u školskoj kino dvorani održana je priredba na temu „Škola kroz povijest“. Publici i stručnom žiriju predstavilo se je 15 razreda koji su svatko na svoj način obradili zadanu temu. Pobjednici su 1.d razred s filmom „Škola u vrijeme Vedrana Bagarića“ i 4.d razred s igrokazom „Naši profesori“. Treće mjesto dijele 1.a razred s filmom „Jeste li čuli za GŠC?“ i 4.a razred s prezentacijom „Budućnost naše škole“.

Dani Orisa 2017
Dani Orisa međunarodni su arhitektonski simpozij u organizaciji Oris Kuće arhitekture, nastao nakon početnih uspjeha časopisa Oris koji kontinuirano izlazi već devetnaestu godinu kao dvomjesečnik.
 
Ove godine 17. Dani Orisa u Zagrebu  održani su 14. i 15. listopada 2017. godine u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog.
 
 
Osim profesora struke ove godine među posjetiteljima su bili i učenici, sadašnji i bivši.
 
 
Opširnije u prezentaciji Dani Orisa 2017
 
Izvješće: Nevenka Brajdić Hlobik, dipl. ing.arh.
 
 
Priloženi dokumenti:
Dani Orisa 2017.pptx

Dan karijera

U četvrtak 12.10.2017. u Osnovnoj školi Zapruđe prisustvovali smo Danu karijera.  To je događanje kroz koje se učenicima osmih razreda pokušava pružiti dodatna pomoć i podrška u području profesionalnog informiranja i usmjeravanja. Tom prilikom učenicima se je predstavilo 16 škola. Našu školu predstavile se učenice 4.a razreda Petra Stepušin, Andrea Čalić i Dijana Radovac uz pratnju nastavnika strukovnih predmeta Vedrana Bagarića i školske knjižničarke Jelene Takač.

    

Kultura turizma

„Kultura turizma“ je projekt koji Turistička zajednica grada Zagreba predstavlja u školskoj godini 2016./2017. u suradnji s Gradskim uredom za obrazovanje, kulturu i sport, promociju turizma za svoj grad Zagreb gdje su učenici Graditeljske tehničke škole Zagreb prezentirali Građevinski školski centar kao zanimljivu turističku destinaciju.

Danas Građevinski školski centar u Zagrebu ima svojstva kulturnog dobra i time se utvrđuje i upisuje u  Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske – listu zaštićenih kulturnih dobara. Na prijedlog Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode grada Zagreba utvrđuju se obilježja kulturno-povijesne cjeline, u Aveniji Većeslava Holjevca 3-17, Zagreb.

Na osnovu tih elemenata i zanimljive arhitektonske i urbanističke baštine centra učenici naše škole su osmislili projekt.

U realizaciji projekta sudjelovalo je 20 – 40 učenika od prvog do četvrtog razreda.

Naglasak smo dali na izradi brošura, razglednica, suvenira , plakata, letaka, 3D privjesaka (s „logom“ svake ustanove), makete Graditeljske tehničke škole s užom okolicom s ciljem predstavljanja centra kao nove turističke senzacije.

Nakon međunarodnog sajma turizma“Place2Go“ učenici naše škole su radili na izradi dodatnih suvenira.

Crtali su zgrade u AutoCAD-u 3D modeliranju i pripremali se za realizaciju ideje izrade makete cijelog centra u rezoluciji 3D ispisa makete.

Posjetili smo različite kulturne ustanove i muzeje: Muzej za umjetnost i obrt, Arheološki muzej, Galeriju Klovićevi dvori i izložbu Secesija Beča i Zagreba, tunel Grič, Gornji grad s obilaskom građevina, Muzičku akademiju Sveučilišta u Zagrebu  te Plesni centar Zagreb, a sve to uz stručno vodstvo u cilju izgradnje suvremene arhitekture, njenih kulturnih i turističkih vrijednosti.

Tijekom projekta učenici su učili novim tehnikama izrade suvenira, otkrivali povijest gradnje Građevinskog školskog centra, družili se i zabavljali.

Učenici koji su sudjelovali na realizaciji projekta „Upoznajte Građevinski školski centar“ :

BROJ

IME

PREZIME

RAZRED

1.

PETRA

MATEŠIĆ

1.B

2.

MARIJA

ŠIMIĆ

1.B

3.

MARIJA

ŠKORO

1.B

4.

TARA

BEREND

1.B

5.

MARINA

LAUŠ

1.B

6.

KRISTINA

SMUĐ

1.B

7.

GABRIJELA

LENCUR

2.C

8.

BARBARA

DETELIĆ

2.C

9.

ANITA

BUDIĆ

2.C

10.

ANAMARIJA

KUČAK

3.B

  11.

ANELA

OMEROVIĆ

3.B

12.

 MARTIN

LACKOVIĆ

3.B

13.

IVA

DREŠAR

3.B

14.

MAJA

BUSAK

3.D

15.

ADELA

DROBINA

3.D

16.

DOROTEA

HASANČEVIĆ

4.B

17.

JAN

JANKOVIĆ

4.B

18.

IVAN

TURKALJ

4.B

19.

MARTINO

HRUPEC

4.B

20.

MONIKA

CRNJAC

4.C

UČENICI KOJI SU SUDJELOVALI U NEKIM DIJELOVIMA PROJEKTA:

BROJ

IME

PREZIME

RAZRED

21.

MIHOVIL

RUKAVINA

1.B

22.

TIN

JANKULIJA

1.B

23.

JOSIPA

PUŠKARIĆ

1.B

24.

KARLA

POŽARIĆ

3.B

25.

DARIO

ROGOŽAR

3.B

26.

ANTONELA

GRLIĆ

3.B

27.

KRISTINA

BORTAS

3.B

 

Učenici koji su bili koordinatori projekta: Anamarija Kučak i Jan Janković.

Voditeljica -  nastavnica projekta je Dragana Javor, dipl. ing. arh.

Kako je tekao projekt od prosinca do 8. svibnja  pokazuju ove fotografije:

 

 

Dojdi osmaš 2017

I ove godine sudjelovali smo na manifestaciji Dojdi osmaš:

Štand nam je tradiconalno raskošan :D a djevojke vesele i pune entuzijazma:

 

Crtali smo:

... svirali:

... a sve pod budnom paskom profesora:

 

VIDIMO SE DOGODINE :)

 

Izvješće: Nevenka Brajdić Hlobik, dipl. ing.arh.

 

 

Norijada

Ni ove godine nije nas zaobišlo tradicionalno okupljanje maturanata povodom završetka školovanja. Donosimo vam nekoliko fotografija naših maturanata!

Odbojkaška utakmica maturantice protiv profesorica

Povodom završetka nastavne godine i srednjoškolskog obrazovanja učenice 4. razreda odigrale su odbojkašku utakmicu protiv profesorica. U neizvjesnoj borbi pobjedu su odnijele profesorice.

 

Posjet Hrvatskom povijesnom muzeju

Učenici drugih razreda GTŠ-a s profesoricom povijesti Tanjom Maretić posjetili su Hrvatski povijesni muzej na Gornjem gradu u kojem je aktualna izložba „Dubrovnik u Domovinskom ratu 1991.-1995.“ Prije same izložbe na radionici o Domovinskom ratu ukratko nam je predstavljen uzrok raspada Jugoslavije, a zatim interaktivni atlas na kojem su prikazana ratna zbivanja: bitke, mjesta masovnih zločina, dolazak UN-a, oslobođenje područja... Na izloži o Dubrovniku u ratu predstavljeno je više od 350 predmeta iz muzejskih zbirki te dokumentarni video-snimci koji prikazuju sav besmisao agresorskog razaranja grada te patnju i stradanje njegova stanovništa. Prikazane su ratne operacije agresora, otpor malobrojnih i slabo naoružanih branitelja, organizacija obrane, osnivanje postrojbi HV-a te svakodnevni život u ratnim uvjetima. Posebnim podtemama prezentirana nam je pobjedonosno okončana operacija oslobađanja hrvatskog juga, kojim je HV izašla na međunarodno priznate granice RH. Na kraju su nam prikazana stradanja stanovništva dubrovačkog područja s podacima o poginulim i ranjenim braniteljima i civilnim žrtvama, zatočenicima srpsko-crnogorskih logora, prognanicima i izbjeglicama, s posebnim dodatkom  o razaranjima stambenih objekata i kulturne baštine svjetske vrijednosti. Učenici su dobili zadatak neka sastave maketu crkve sv. Barbare koja je razorena u ratu kako bi simbolično kao graditelji razumijeli proces obnove stambenih, kulturnih i vjerskih objekata u  Hrvatske nakon rata. Nakon izlaska iz muzeja prošetali smo Gornjim gradom, izvana razgledali zgradu Hrvatskog Sabora, Crkvu sv. Marka i Kamenita vrata.

Dojdi osmaš Samobor 2017. g.

Udruženje obrtnika Samobor, u suradnji s Upravnim odjelom za društvene djelatnosti Grada Samobora organiziralo je  07. travnja 2017. prezentaciju programa mogućnosti upisa učenika osnovnih škola na području Grada Samobora i Svete Nedelje u srednje škole Grada Samobora pod nazivom "Dojdi osmaš u Samobor 2017."

(Učenici naše škole u  Samoboru)

Cilj ovog projekta je pružanje informacija učenicima 8.razreda osnovnih škola i njihovim roditeljima o mogućnostima upisa i izboru upisa u srednju školu. 

Više o tome pogledajte ovdje.

Fotogaleriju pogledajte ovdje.

Izvješće: Nevenka Brajdić Hlobik, dipl. ing.arh.

„Večer matematike – 2016.“

Ove godine prvi put smo sudjelovali u projektu „Večer matematike“ u organizaciji HMD. Osnovni cilj je popularizacija matematike i potvrda njezine sve prisutnost, kroz igru i druženje. Voditeljica projekta prof. Dragica Tomazetić pozvala je i škole iz okruženja da nam se pridruže.

Mjesto događanja je predvorje naše kino dvorane, u periodu 12:00 – 14:15, a dan je 1.12.2016.

U organizaciji i provedbi sudjelovale su profesorice i učenici.

Zajednički projekt svih učenika naše škole bila je  Mengerova spužva

Ostali projekti:

Marina Bušić Švarbić – „Twisting-Platonova tijela“

učenice: Ivanela Maleš, Hana Poljančić, Sonja Topolko (2.a), Helena Rendulić (2.b)

               Janja Jolić, Ivana Tokić, Anita Budić (2.c)

Dragica Tomazetić – „ Iglica, konac.....matematika“

učenici: Ana-Marija Lovrišec (4.c), Josip Antunović (4.d)

                                    - „Origami“    

učenik: Ivan Mileta (4.d)

 Blaženka Žigolić – „Grafovi“

 učenici:  Kristina Bortas (3.b), Ema Borčić, Dominik Kaurić(4.a)

                               - „Karte“

učenici: Matej Sučić, Nikola Kačan ( 4.a)

                                - „Zadaci riječima“

učenice:  Andrea Perković, Antonela Tenšak, Tihana Lasić (4.a)

Fotografije pogledajte ovdje.

Predstavljanje škole osnovnoškolcima u OŠ Zapruđe

Drugi put zaredom sudjelovali smo na Danu karijera Osnovne škole Zapruđe u sklopu Erasmus+ aktivnosti projekta Inspiring Studies and Future Careers.

Predstavili smo program naše škole  prigodnom izložbom, prezentacijom, filmom koji su snimili učenici te malim igrokazom koje su izvele naše maturantice: Andrea, Iva, Ana- Maria, Antonela i Tihana.

Učenici osmih razreda su nas pozorno slušali i na kraju se počastili bombonima.

Dramska grupa uspješno je nastupila i na glavnoj pozornici.

Izvješće: Nevenka Brajdić Hlobik, dipl. ing.arh.

PREDAVANJE TVRTKE ACO – SUVREMENI ELEMENTI ODVODNJE PROMETNICA

Dana 11. 12. 2015. u našoj školi je održano predavanje za učenike smjera građevinski tehničar na temu SUVREMENI ELEMENTI ODVODNJE PROMETNICA u trajanju od jednog školskog sata.

Predavanje – prezentaciju je održao gosp. Davor Bišćanin iz tvrtke ACO te mu zahvaljujem na želji i volji da uloži svoje vrijeme i trud u obrazovanje naših učenika i upoznavanje s inovacijama u struci.

Predavanju su prisustvovali učenici 3.d, 4.d i 4.e razreda, nastavnici Dragana Javor, Josip Švedić te Mara Korać koja je organizirala ovo predavanje.

Upoznali smo se s novim rješenjima elemenata odvodnje prometnica, posebno gradskih cesta. Tvrtka ACO nudi i inovativna rješenja odvodnje ravnih krovova i odvodnih sustava općenito tako da ćemo vjerojatno organizirati još zanimljivih predavanja!

Po komentarima učenika predavanje im se dopalo, prikazano je nekoliko filmića-animacija koje im se posebno sviđaju i žele da se ovakva predavanja češće organiziraju!

Najviše nas se dojmilo inovatno rješenje rešetke za okna na gradskim cestama- plivajući poklopac za okna koji svojom konstrukcijom prati deformacije zastora i tijekom eksploatacije kolnika ostaje u razini s kolnikom – mi vozači znamo kako to inače izgleda na našim cestama. Polako se probijaju na naše tržište i već su ugrađeni na nekoliko mjesta, problem je naravno cijena ali obzirom na prednosti nadamo se da će ih naši „cestari“ sve više ugrađivati.

Bio je vrlo sunčan dan pa je atmosfera bila kao u Cinestar-u no naši su učenici pozorno pratili! 

Ovdje pogledajte foto album

Posjet Hrvatskom povijesnom muzeju u Zagrebu

Dana 24. studenoga moj 2.a razred je posjetio Hrvatski povijesni muzej. Kako se u studenom obilježava Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje prihvatili smo ponudu naše razrednice  da se više educiramo o Domovinskom ratu.  Muzej se nalazi na Gornjem gradu, tako da smo krenuvši sa trga  zastali i na Kamenitim vratima, pred crkvom sv. Marka i Hrvatskim saborom. Muzej se nalazi u prekrasnoj baroknoj palača i čim smo prošli kroz ulazna vrata kako da smo se vremeplovom vratili u neki davni svijet, možda i ljepši od današnjeg. Smjestili smo se u dvoranu za radionice gdje nas je dočekala muzejska pedagoginja. Na zidovima dvorane nalaze se portreti važnih ličnosti iz nacionalne povijesti. Većinu sam znala prepoznati! Bilo mi je vrlo interesantno to što se gospođa pedagog u radionici služila svim modernim dosezima tehnike, jer očekivala sam od radionice priču o Domovinskom ratu s eventualno nekim povijesnim izvorima. Međutim mogli smo vidjeti i interaktivni povijesni atlas na kojem se kronološki pomiču granice tj. mijenjaju se granice okupiranih i oslobođenih dijelova lijepe naše, pri čemu se kod većih bitaka zumira mjesto bitke. Tako primjerice za bitku za Vukovar donose se video snimke.  Tako smo mogli vidjeti kako su izgledali (neprepoznatljivo) pojedini hrvatski gradovi za vrijeme rata. Nakon toga virtualno smo prošetali kroz izložbu o ratu koju je muzej pripremio prije nekoliko godina, s naglaskom na živote „običnih ljudi “. Postalo mi je jasnije što uopće bilo koji rat može značiti za stanovništvo zemlje koju se napada. Postalo mi je jasno da su ljudi ostajali bez posla jer su uništene industrije i firme, te da i oni koji nisu bili direktno zahvaćeni ratom su isto živjeli u siromaštvu i neizvjesnosti. Čitali smo i dnevnike ljudi koji su boravili u skloništima ili u logorima, koji su nažalost osjetili svu okrutnost rata. Čitali smo i faksirana izvješća doktorice V. Bosanac iz Vukovarske bolnice. Iako se nismo ni rodili kad se rat zbio do sada smo se trudili naučiti uzroke rata kao i veće vojne operacije. Sada smo dobili novu perspektivu i sveobuhvatniji pogled na period naše povijesti od 1991. pa sve do 1998.  Predstavljeni su nam bili i razni apeli za mir koji su stizali od domaćih i stranih intelektualaca i kulturnjaka koji su djelovali ili kroz „pero“ ili putem glazbe, te smo i sami bili zamoljeni da izradimo u svojoj kreativnosti nešto slično. Voditeljica radionice je na kraju bila spremna odgovarati na naša pitanja. Iako su najveći gubici svakog rata pa i ovog, ljudski gubici, nas je uz to zanimala i materijalna šteta, te koliko je vremena trebalo da se srušeni gradovi obnove, jer smo ipak građevinci, i najjasnije nam je kad nam se složeni društveni problemi objasne kroz struku, jer što god neki mislili, ipak se u njoj već počinjemo snalaziti.

Nakon toga posjetili smo izložbu ordenja. Bilo je tu priznanja za ratne heroje, vladare iz raznih zemalja, pa čak i za žene koje su rodile više od petero djece, što je meni bilo osobito zanimljivo. Željela bih se zahvaliti osoblju muzeja na novim informacijama o starom gradivu, te na iznimnoj ljubaznosti. I svima nama želim poručiti: Čuvajmo mir!

Katarina Zlodi 

Dojdi Osmaš

Manifestacija "Dojdi osmaš, Zagreb te zove 2015."

U organizaciji Grada Zagreba danas, 15.5. do 16 sati, na Trgu Nikole Šubića Zrinskog održava se manifestacija Dojdi osmaš, Zagreb te zove, kako bi se zagrebačkim osmoškolcima pomoglo  u donošenju odluke o nastavku školovanja.

 

Izložba učeničkih radova

U periodu od 22.-25.04.2015. na Zagrebačkom Velesajmu održao se specijalizirani sajam graditeljske struke ZELENA GRADNJA - 1.međunarodni sajam održive gradnje. Naša škola također je bila sudionica ovog sajma. Tom prilikom organizirali smo izložbu učeničkih radova.

 

Makete

Učenici 3.e i 3.d razreda uložili su puno truda i vremena u izradu maketa kojima su prikazali elemente donjeg ustroja ceste: nasip, usjek i zasjek.

 

 

 

 

 

 

Fašnik u našoj školi

Prije negoli smo zakoračili u Korizmu razveselili smo se uz fašnik. Naša knjižničarka Jelena Takač i nastavnica hrvatskog jezika Iva Boršić organizirale su natječaj za najbolju pojedinačnu i grupnu masku. Učenici su pokazali svoju kreativnost, a neke maske možete pogledati na ovim stranicama. Sve maske možete do 2. ožujka vidjeti na školskom panou te u knjižnici možete dati svoj glas za najbolju masku. Pojedinačnu i grupnu masku s najvećim brojem glasova očekuje nagrada.

 

 

 

 

Prebrojeni su glasovi i odlučeno je koje maske dobivaju nagradu.

Najbolje pojedinačne maske su:

  • BROJ 16 - Šeik Al–Yankovich i supruga Ramiza
  • BROJ 6 - Mafijaš
  • BROJ 3 - Treba i Šiljastocici

Najbolja grupna maska je:

  • BROJ 20 – Pidžama party

U petak 6. ožujka 2015. u 12:00h u školskoj knjižnici podijelit ćemo nagrade za najbolje maske. Pozivamo pobjednike i sve koji žele neka dođu na dodjelu.

 

  

Podijelili smo nagrade za najbolje maske. U kategoriji najbolje pojedinačne maske prve tri maske s najviše glasova dobile su poklon bon za dvije kino ulaznice. Najbolja grupna maska dobila je poklon bon za tri jumbo pizze.

 

 


 

Maturanti u Hrvatskom saboru

Na Čistu srijedu, 18. veljače 2015., naši četvrtaši posjetili su Hrvatski sabor. U Sabor vodila ih je profesorica Sandra Ramljak, a društvo im ječinila i naša pedagoginja Inga Hanich Šaić. Kažu bilo je zanimljivo i poučno. Klupe su tvrde, ali uvjeti odlični. Družili su se sa saborskim zastupnicima i slušali sjednicu Sabora. Možda za koju godinu netko od naših đaka zasjedne u klupe Sabora.

Naši profesori učenici

Profesori naše Škole svoje bogato znanje nadopunili su ICT vještinama.

Ulična matematika

U sklopu proslave Dana škole 17. studenog 2014. ugostili smo profesoricu Franku Miriam Brücker s Prirodoslovno matematičkog fakulteta. Kroz predavanje Ulična matematika profesorica Brücker našim učenicima i nastavnicima približila je matematiku. Time je potaknula razvoj matematičke kreativnosti učenika i ukazala na još jednu mogućnost kvalitetnog provođenja slobodnog vremena.  

 

    

  

Posjet kazalištu

4.b i 4.c odgledali su u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu predstavu Gospoda Glembajevi!

 

„Predstava me se dojmila zbog odlične glume. Glumci su se zaista dobro unijeli u svoje likove te na odličan način prikazali različite osobnosti. Naviše mi se svidjela atmosfera drame – pozadina je pratila raspoloženje likova i razvoj sukoba u obliku nevremena, grmljavine i glazbene pozadine.“

Maks Petković Krasnić, 4.B

„Svidio mi se prikaz imućne bankarske obitelji Glembay i pokušaj rješavanja vlastitih problema vezanih za svoju reputaciju u javnosti. I dok oni razmišljaju kako izbjeći javni skandal, u njihovoj se vlastitoj kući istodobno odvijaju jednako teški i intrigantni sukobi.“

Nikola Skendrović, 4.B

„Predstava Gospoda Glembajevi svidjela mi se jer nam je prikazala zamršene međuljudske i obiteljske odnose te kako je živjela jedna patricijska obitelj, kao i to koliko jedna bogata obitelj može utjecati na sudbinu običnog građanina. Činilo mi se kao da gledam isječak iz naše stvarnosti u kojoj pojedinci upravljaju životima malih ljudi. Svatko je u toj obitelji imao vlastiti način razmišljanja i pogled na svijet te ih je obrazlagao pred drugima dajući svoje argumente. Na osnovi toga, mogli smo zaključiti da to nije bila obitelj u pravom smislu riječi, već su si svi međusobno bili suparnici.

Najviše mi se od svih likova svidjela barunica Castelli koja ja uspijevala svojim iznimnim šarmom zavesti mnoge muškarce, a zapravo je od Glembaja htjela samo novac bez kojeg je na kraju ostala i tako platila za svoju zlobu i bezosjećajnost.“

Dajana Kupres, 4.B

„Drama mi se svidjela iako je teško pratiti radnju i odnose među likovima ako niste pročitali djelo. Poteškoća je bila i govorenje određenih dijelova na njemačkom jeziku. Najveća mi je zamjerka trajanje same predstave (gotovo 4 sata).“

Sara Šiković, 4.B

„Predstava je odlična jer problematizira odnose unutar jedne obitelji u kojoj se „odmetni sin“ ne slaže s ocem i otvoreno kritizira sve negativne pojave u kući Glembajevih. Osim toga, problematizira se i kapitalistički način života kao i takav pogled na svijet sa svim onim što on donosi sa sobom. Leone je jedan od drukčijih likova(ljudi), umjetnik, koji kritizira i problematizira sve nemoralne pojave u kući Glembajevih iako i on sam na kraju počini dva nemoralna čina. Bez obzira na sve, Leon mi se svidio kao lik jer je umjetnička duša i ne želi šutjeti i pokoravati se pred nemoralnim i nehumanim postupcima svoje obitelji prema kojoj ni on sam ne osjeća pripadnost, a i otac mu jasno nameće majčinu krv. I danas su umjetnici obilježeni kao drukčiji i neprilagođeni jer nemaju način razmišljanja sličan većini.

Činom ubojstva barunice Castelli i Leone sam postaje „pravi“ Glembay  premda je oštro kritizirao sva ubojstva i samoubojstva povezana s Glembajevima.“

Josip Fabijanac, 4.C

„S obzirom da sam već gledala Gospodu Glembajeve u Kolding clubu pod redateljskom palicom Željka Senečića, ova me izvedba nije oduševila jer je bila preopširna i predugo je trajala. U prethodno navedenoj, radnja se odvijala u obliku dijaloga među trima likovima: Leoneom, barunicom Castelli i Ignjatom Glembajem pa mi je bila jasnija i zanimljivija.“

Katarina Barać, 4.C

Posjet gradilištu KAJ-Kajzerica

Kako je bilo pogledajte klikom na link:

/upload/ss-graditeljska-zg/images/static3/1431/File/Posjet_gradilistu_KAJ-_KAJZERICA.pdf

Dojdi osmaš 2014.

 

 

Kako nam je bilo pogledajte klikom na link:

/upload/ss-graditeljska-zg/images/static3/1417/File/Dojdi_osmas_2014.pdf

Izvješće: Nevenka Brajdić Hlobik, dipl. ing.arh.

Predstavnici graditeljskih škola sudjelovali u projektu mobilnosti u Danskoj

   

U projektu mobilnosti koji je proveden u trajanju od tjedan dana sudjelovala je Obrtnička i industrijska graditeljska škola iz Zagreba kao prijavitelj projekta i tri srednje strukovne škole kao partneri pošiljatelji: Graditeljska škola Čakovec, Srednja škola Bedekovčina i Graditeljska tehnička škola Zagreb.

Projekt mobilnosti proveden je u okviru Programa za cjeloživotno učenje, potprograma Leonardo da Vinci VETPRO i Agencije za mobilnost i programe EU.

Ovim projektom ostvareni su sljedeći ciljevi: unaprijeđena su stručna znanja, vještine i kompetencije nastavnika, stručnih učitelja i majstora učitelja, stvorena je suradnja između institucija i asocijacija uključenih u strukovno obrazovanje koje pozitivno djeluju na razvoj i prijenos znanja s nastavnika, stručnih učitelja i majstora učitelja na učenike i naučnike te je stvorena suradnja za realizaciju budućih aktivnosti u svrhu razmjene iskustava, unapređenja nastavnih programa za graditeljska zanimanja.

Dvadeset nastavnika, stručnih učitelja i suradnika koji su sudjelovali u ovom projektu ugostila je partnerska ustanova Syddansk Erhvervsskole (SDE College) iz Odense, Danska. Partnerska ustanova prezentirala je sudiocima projekta svoje aktivnosti, djelokrug rada, organizaciju, obrazovne programme, funkcioniranje strukovnog obrazovanja i naukovanja u Danskoj. Posebna pozornost bila je usmjerena na prezentiranje strukovnog obrazovanja za graditeljska zanimanja (zidar, tesar, soboslikar, fasader itd.) i funkcioniranjem stručne prakse. Sudionici su kroz projekt mobilnosti upoznali moderne proizvode, alate, strojeve, materijale te druge tehnologije koje se upotrebljavaju u danskom obrazovanju za graditeljska zanimanja.

U projektu su sudjelovale četiri profesorice naše škole: Marina Zvornik, Jasminka Ćaćić-Tić, Mara Korać i Marina Cindori Kovačević.

Osnovni dojmovi i zapažanja iz Danske su sljedeći:

Škola je jako dobro povezna s privredom, prate se potrebe za radnom snagom, a školski se programi vrlo brzo prilagođavaju potrebama gospodarstva.

Strukovno se obrazovanje u velikoj mjeri temelji na  provođenju praktičnog rada, kako u školi tako i u građevinskim tvrtkama, dok su od općeobrazovnih predmeta zastupljeni samo matematika, informatika i crtanje Škola raspolaže s velikim brojem izuzetno dobro opremljenih radionica, svim potrebnim materijalima i alatom.

Učenici su motivirani za rad i jako disciplinirani.

 

Cijelu fotogaleriju možete pogledati klikom na link:

http://ss-graditeljska-zg.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=18

Zagrebački energetski tjedan

U četvrtak 16.5.2013. u sklopu Zagrebačkog energetskog tjedna u našoj školi za učenike 2.d i 2.e razreda održano je predavanje o osnovnom KNX modelu. Gost predavač tom prilikom bio je gospodin Ivo Tunjić iz Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.

 

Projekt Ljudi koji su mijenjali svijet

Povodom 120. godišnjice Graditeljske tehničke škole organizirali smo projekt Ljudi koji su mijenjali svijet. Cilj projekta bio je omogućiti učenicima ulazak u svijet velikana te razumijevanje okolnosti u kojima su nastala njihova otkrića i djela. Njegujući zajedništvo i timski rad razredi su prikupljali podatke o osobi koja je po njihovom mišljenju promijenila svijet. Prikupljene podatke su organizirali na najkreativniji način i na svečanoj proslavi predstavili ih publici i stručnom žiriju. Sudjelovalo je dvanaest razreda koji su nam predstavili Nikolu Teslu, Alberta Einsteina, majku Tereziju, Coco Chanel, Johna Lennona i mnoge druge osobe. Žiri je ocijenio njihove radove, a najuspješniji razred za nagradu dobio je jednodnevni izlet po njihovom izboru.

Ako želite vidjeti nastupe učenika pojedinih razreda, kliknite na link!

1.a razred

1.b razred 

1.c razred

1.e razred

2.a razred

2.b razred

3.b razred

3.e razred

4.a razred

4.b razred

4.c razred

4.e razred

Proglašenje pobjednika!

preskoči na navigaciju